Ramen og samtale

Hvordan skaber vi et arbejdsliv, der både giver mening, trivsel og bæredygtighed for samfundet, virksomhederne og os som individer? I denne samtale sætter vi fokus på nutidens og fremtidens arbejdsliv, og hvilke tendenser, det formes af: effektivitet, arbejdstid, digital udvikling og forventninger til work/life-balance.

Vi undersøger, hvilke vilkår og idealer der præger arbejdet, og hvordan AI og teknologi udfordrer vores forståelse af arbejdsværdi. For hvis værdiskabelse ikke længere kun kan måles i timer, får både virksomheder og medarbejdere behov for at gentænke struktur, opgaver og organisering.

En del af samtalen handler også om interessen for en 4-dages arbejdsuge: Hvad kan den? Hvad betyder den økonomisk for virksomhederne og for staten? Og hvilke andre alternativer kan være med til at styrke både medarbejdernes trivsel og virksomhedernes effektivitet?

Samtalen foregår mellem chefanalytiker Kristoffer Lind Glavind fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, der bidrager med viden bl.a. om danskernes arbejdsliv og de strukturelle forhold på arbejdsmarkedet, og rådgiver og forfatter Pernille Garde Abildgaard, som er specialist i personlig og kollektiv effektivitet og Danmarks førende ekspert i 4-dages arbejdsuge.

Arrangør: Shima Aarhus, Ramen-restaurant

 

Føj holdet til favoritter

Praktisk Information

Relateret link
Samarbejdspartnere

Shima Aarhus